فهرست

به همت اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان گلپايگان؛

ويژه برنامه همايش سراسري كتاب، رسانه و بصيرت برگزار شد

 به مناسبت هفته كتاب و كتابخواني ويژه برنامه همايش سراسري كتاب، رسانه و بصيرت به همت اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان گلپايگان برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي استان اصفهان، همزمان با هفته كتاب و كتابخواني ويژه برنامه همايش سراسري كتاب، رسانه و بصيرت به ميزباني اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان و با همكاري مركز فضاي مجازي بسيج مساجد و محلات شهرستان گلپايگان با حضور ميثم عظمتي سرپرست اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان، سرهنگ سيدعباس ميركريمي فرماندهي سپاه ناحيه شهرستان گلپايگان، عليرضا محرابيان پژوهشگر حوزه رسانه و فضاي مجازي و ديگر اعضاي فعال اين حوزه برگزار شد.
در ابتداي اين همايش ميثم عظمتي سرپرست اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان گلپايگان ضمن تبريك فرارسيدن هفته كتاب و آرزوي موفقيت براي دوستداران كتاب و كتابداران شهرستان، اظهاركرد: كتابخانه‌هاي عمومي به عنوان پيشران ارتباطات اجتماعي، نقش مؤثري در نگهداري و انتقال دانش و ذخاير علمي و تمدن سازي و ايجاد گفتمان فرهنگي دارند. 
عظمتي با تاكيد بر اينكه تا زماني كه خانواده‌ها به عرصه كتاب و كتابخواني قدم نگذارند هيچ اتفاقي نخواهد افتاد، خاطرنشان كرد: انگيزه و اراده خانواده ها اولين قدم براي توسعه كتاب و كتاب‌خواني و همچنين توسعه ادبيات كودك و نوجوان است و خانواده ها مطمئن باشند كه اگر كمترين هزينه‌اي را هم براي كتاب انجام دهند در آينده از هزينه‌هاي زيادي كه از بابت بعضي آسيب‌هاي اجتماعي متوجه فرزندانشان است، پيشگيري مي‌كنند. 
در ادامه سرهنگ سيدعباس ميركريمي فرمانده ناحيه سپاه گلپايگان با تبريك هفته كتاب و كتابخواني به اهالي كتاب و فرهنگ،  موضوع كتابخواني را زمينه‌ساز رشد و توسعه هر جامعه دانست و اضافه كرد: ممكن است امروز ابزار و تكنولوژي‌هاي جديد فضاهاي ديگري در اختيار ما قرار دهند اما هيچ وقت اين فضاها به پاي كتاب نمي‌رسند بنابراين كتابخانه بايد به عنوان يك فرهنگ و هنر نزد ما بماند و توسعه پيدا كند.
سپس عليرضا محرابيان پژوهشگر حوزه رسانه و فضاي مجازي در اين مراسم اظهار داشت: جاي خالي كتاب همچنان به قوت خودش باقي است. بررسي‌هايي كه صورت گرفته، نشان مي‌دهد متأسفانه بسياري از ناهنجاري‌هاي اجتماعي و بسياري از مسائل ضد فرهنگي براي افرادي رخ مي‌دهد كه با كتاب و كتابخواني بيگانه هستند. هرچه ما از كتاب و كتابخواني فاصله گرفتيم، ناهنجاري‌ها و بزهكاري‌ها پر رنگ و پر رنگ تر شد.
وي افزود : فراگيري شبكه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي باعث شده تا گروهي افراد به ويژه جوانان تصور كنند به واسطه‌ي آن‌ها در حال مطالعه هستند، گستردگي شبكه‌هاي مجازي باعث سرگرداني اكثريت افراد براي مطالعه كتاب در فضاي مجازي شده است.
به گفته محرابيان، بهتر است افراد وقت بهينه خود را صرف مطالعه كتاب‌هاي چايي و آثاري كه در عرصه ادبيات جاذبه‌هاي اصلي خود را يافته اند كنند، همچنين براي مطالعه كتاب در فضاي مجازي بايد به اين نكته توجه كرد كه گردانندگان اين كانال‌ها با محتواي ادبيات چه اشخاصي هستند و محتوا‌هاي ارائه شده در چه سطحي قرار دارند و تا چه اندازه درست هستند.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ