فهرست

به همت اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان كاشان؛

محفل «دانایی،بصیرت،شور حسینی» برگزار شد

محفل «دانایی،بصیرت،شور حسینی» به همت اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان كاشان برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومي اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان كاشان،  محفل «دانایی،بصیرت،شور حسینی» به همت اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان كاشان با هدف ترويج فرهنگ حسيني با حضور مسئولان كتابخانه‌هاي عمومي، كتابداران از پلتفرم اسكاي روم و پخش زنده در اينستاگرام اداره كتابخانه هاي عمومي برگزار شد.
حجت‌الاسلام محمد بصيرتي، رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان كاشان ضمن تسليت ايام ماه صفر و اسارت آل الله بیان کرد: در دين مبين اسلام دستورات موكدي براي اذكار و احكام ذكر شده است كه علاوه بر اثرات معنوي تذكراتي براي ما انسانها دارد از جمله اين اذكار آيه الكرسي مي باشد كه براي مداومت در قرائت آن بشدت سفارش و تاكيد شده است.
وی تصریح کرد: نكته مهمي كه در اين آيات وجود دارد جبهه حق و باطل است. در آيات و روايات ما هميشه صحبت از تقابل دو جريان است. تقابل جريان حق و باطل هميشه وجود دارد، دو جبهه كه آرمانشان متفاوت بوده و هيچگونه قابليت سازش در آن وجود ندارد. نمونه بارز آن سخنراني و ايراد خطبه حضرت زينب(س) در مجلس يزيد بود كه توانست حقانيت كربلا و اهداف قيام امام حسين (ع) را به خوبي بيان کند.
مهديه زركار، كتابدار كتابخانه معلم شهيد فخار با معرفي كتاب «واژه نامه محرم» به قلم علي اصغر شاطري گفت: این کتاب فرهنگواره‌اي  است كه به عزاداري سنتي كاشان اشاره کرده است.
زرکار ادامه داد: عزاداري و سوگواري حضرت سيدالشهدا(ع) در شهرستان كاشان با شماري از سنتها، آداب و رسوم همراه است از جمله چگونگي حركت دسته ها و هئيت ها، نوحه سرايي، علم و علمات، كتل و بيرق و توغ، نخل و جريده، مراسم شمع زني و شام غريبان، تعزيه، چاووش خواني، نذريات مردم که همه در این کتاب به آن اشاره شده است.
گفتنی است معرفي چند كتاب مرتبط با عاشورا و محرم از ديگر برنامه هاي محفل عاشورايي بود.
 

 

 
كلمات كليدی : حسینیه کتاب , نشست دانایی , نشست بصیرت , کتابخانه‌های عمومی کاشان
نسخه قابل چاپ