فهرست

به میزبانی کتابخانه‌ عمومی استاد عباس موذن‌پور شهرستان آران و بیدگل برگزار شد؛

کارگاه مجازی «خانواده، شناخت و کنترل دوستی‌های دوران نوجوانی»

کارگاه مجازی «خانواده، شناخت و کنترل دوستی‌های دوران نوجوانی» به میزبانی کتابخانه‌ عمومی استاد عباس موذن‌پور در آران و بیدگل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان، کارگاه مجازی «خانواده، شناخت و کنترل دوستی‌های دوران نوجوانی» به همت کتابداران کتابخانه‌ عمومی استاد عباس موذن پور شهرستان آران و بیدگل با سخنرانی محسن‌کدخدائیان، کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی برگزار شد.

محسن‌کدخدائیان، کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی در این کارگاه اظهار داشت: نوجوانی مثل پلی است که کودکی را به بزرگسالی وصل می‌کند و یک دوره گذرا است که تغییرات هورمونی باعث بهم ریختگی عاطفی و ذهنی نوجوان می‌شود.

وی در ادامه در خصوص بلوغ و انواع آن شامل بلوغ جنسی، جسمانی، شرعی، عرفی یا قانونی و بلوغ روانی یا شخصیتی سخن گفت.

مدرس کارگاه تصریح کرد: در این سن، نوجوان به کشف هویت خود می‌پردازد و روابط خود را با خانواده بازبینی می‌کند. بیشتر اوقات به این موضوع می‌رسد که پدر و مادر به اندازه‌ای که در کودکی فکر می‌کرد، بزرگ و دانا نیستند و در نتیجه سرکشی، استقلال‌طلبی، تقاضای آزادی‌های بیشتر، رقابت با همسالان و ترشح هورمون‌های بلوغ، رفتار نوجوان را دگرگون می‌کند.

کدخدائیان در پایان با بیان ۵۰ نکته مهم در برخورد با پسران و دختران نوجوان، چگونگی ایجاد روابط بهتر با نوجوان در سن بلوغ را تشریح کرد.

گفتنی است، در این نشست مجازی که به منظور آموزش خانواده ها و ارائه راهکارهای مفید عملی به منظور ایجاد محیطی ایمن و قابل اعتماد برای نوجوانان برگزار شد، در خصوص دوره نوجوانی و نشانه ها و رفتارهای پرخطر، تأثیر و نقش خانواده ها در این دوران و حضور نوجوانان در گروه های اجتماعی و جلوگیری از این رفتارهای آسیب پذیر، خشونت و اختلالات دوران نوجوانی، روابط عاطفی بین خانواده ها و صمیمیت بین نوجوانان بحث و تبادل نظر شد. گفتگو و پرسش و پاسخ در خصوص مباحث مطرح شده پایانبخش این کارگاه بود.

نسخه قابل چاپ