فهرست

به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گلپایگان؛

سلسله نشست‌های مجازی گرامیداشت دهه امامت و ولایت برگزار شد

همزمان با فرا رسیدن دهه ولایت و امامت نشست‌های مجازی گرامی‌داشت دهه امامت و ولایت به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گلپایگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گلپایگان، نشست‌های مجازی ویژه گرامیداشت دهه ولایت به صورت مجازی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان گلپایگان از طریق پلتفرم اسکای‌روم برگزار شد.

برگزاری نشست مجازی گرامی‌داشت روز عرفه و عید قربان در کتابخانه عمومی آیت‌الله محمدی گلپایگانی(ره)

در ابتدای این نشست مهدی بیاتی، کتابدار کتابخانه ضمن تبریک فرا رسیدن دهه ولایت  گفت: منظور از روز عرفه و عید سعید قربان معرفت و قرابت و رسیدن انسان به قرب الهی است و باید معرفت را از دعای عرفه امام حسین(ع) بیاموزیم و با انجام اعمال عید سعید قربان خود را به ذات اقدس الهی نزدیک کنیم. گفتنی است در ادامه این نشست فرازهایی از دعای پرفیض عرفه توسط کتابدار کتابخانه قرائت شد.

در ادامه محمدصادق مظاهری، مسئول کتابخانه به معرفی کتاب «عرفان عرفه» نوشته قادر فاضلی پرداخت. این کتاب با استناد به آیات، احادیث و اشعاری چند به ترجمه و شرح فرازهای این دعا می‌پردازد و در شرح دعاها نیز به موضوع توحید، اسما و صفات الهی، تجلی و ظهور الهی، برهان وجوبی، نعمت واسع الهی، قضا و قدر و نیز نظام احسن و اجمل و اتقن خلقت اشاره می‌کند.

در پایان اشعار و قطعه متن ادبی توسط مرضیه ابراهیمی، کتابدار کتابخانه قرائت شد.

نشست مجازی « فضیلت روز عرفه و عید قربان»  در کتابخانه عمومی شهدای گلپایگان

همزمان با فرارسیدن روز عرفه و عید سعید قربان، نشست مجازی «فضیلت روز عرفه و عید قربان» با موضوع فضیلت و اهمیت این ایام مبارک و سخنرانی با حضور حجت الاسلام والمسلین مهدی مددی، استاد حوزه برگزار شد.

حجت‌الاسلام مددی در این نشست با اشاره به اهمیت و عظمت روز عرفه و عید قربان بیان داشت: عرفه روزی است که درهای آسمان را برای پذیرش تضرع‌های عاشقانه بندگان ذات اقدس الله می‌گشایند. عید قربان از اعیاد مهم اسلامی و یادآور اخلاص و بندگی حضرت ابراهیم (ع) در برابر پروردگار خویش است.

وی اظهار داشت: اگر چه در عید قربان، یک حیوان در پیشگاه خداوند قربانی می‌شود اما این قربانی نماد است و انسان باید همه منیت‌های خودش را در پیشگاه خداوند قربانی کند و پا بر روی نفس خود گذاشته و خود را در برابر خداوند تسلیم کند که این اوج بندگی است.

نفیسه قایدی، کتابدار کتابخانه عمومی شهدای گلپایگان نیز در این برنامه ضمن گرامی‌داشت ایام مبارک روز عرفه و عید پرفضیلت قربان گفت: عید قربان یادآور زیباترین نمونه تعبّد انسان در برابر خداوند متعال است. عید قربان، عید فداکاری، ایثار، قربانی، اخلاص و عشق است.

نشست مجازی «طلوع امامت و ولایت» به مناسبت عید بزرگ غدیردر کتابخانه عمومی فاطمیه گلپایگان

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین احمد عبدالمنافی به تبیین واقعه غدیر و رویدادهای آن روز و صحبت‌های پیامبر(ص) در مورد ولایت و امامت حضرت علی(ع) بعد از خود، سیره پیامبر(ص)، مودت و محبت نسبت به اهل بیت و تفسیر واژه ولایت و ... پرداخت و در ادامه به پرسش‌های مهمانان حاضر در برنامه پاسخ داد.

معرفی کتاب «خطبه پیامبر(ص) در غدیر خم» توسط میترا ریاضت عضو کتابخانه، خوانش اشعاری توسط محمدرضا ربیعی و افضل حبیبی در وصف عید غدیر خم و همچنین تشریح و چگونگی به امامت رسیدن حضرت علی(ع) توسط علی اصغر آرامی، کارشناس عقیدتی از دیگر برنامه‌های این نشست بود.

ویژه برنامه عید غدیر در کتابخانه عمومی آیت الله موسوی گلپایگانی(ره)  شهر گوگد

در ابتدای برنامه زهره حاجی‌رضایی، مسئول کتابخانه عمومی آیت الله موسوی(ره)، ضمن خیرمقدم و تبریک به مناسبت عید غدیر خم و صحبت درباره ارزش این ایام، به خوانش شعری درباره امام علی(ع) پرداخت.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین  مهدی مددی از اساتید حوزه به سخنرانی پیرامون زندگانی امام علی(ع) و واقعه غدیر خم پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین مددی در بخشی از سخنان خود در رابطه با عید غدیر خاطرنشان کرد: عید غدیر به عنوان عید اللّه الاکبر، یکی از بزرگترین مناسبات دینی و مذهبی است چرا که غدیر، روح عید قربان و تمامی اعیاد بوده و عظمت این عید در روایات و قرآن تبیین شده است.

وی  همچنین تصریح کرد: خداوند در آیه‌ ۶۷ سوره‌ مائده به پیامبر(ص) می‌فرماید که اگر پیام غدیر را ابلاغ نکند به رسالت خود عمل نکرده و این نشان دهنده‌ اهمیت ابلاغ ولایت امیرالمومنین و ائمه هدی(ع) است.

معرفی کتاب‌های «امام علی(ع) روح بی‌نهایت» توسط مهران ثابتی، «تاریخ و سیره سیاسی امیرمومنان علی بن ابیطالب(ع)» توسط سید علی محمد محمودی و «علی(ع) از زبان علی(ع)» توسط مسئول کتابخانه از دیگر برنامه‌های این نشست بود.

كلمات كليدی : گلپایگان , دهه ولایت , غدیرخم , کتابخانه‌های عمومی گلپایگان , نشست‌های مجازی
نسخه قابل چاپ