فهرست

به همت كتابخانه عمومي سيدابوالرضا راوندي؛

نشست نکوداشت علامه سيد ابوالرضا راوندي برگزار شد

به مناسبت وفات علامه سید ابوالرضا راوندی نشست نکوداشت به همت کتابخانه عمومی سيدابوالرضا راوندي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان كاشان، به مناسبت روز عرفه و وفات علامه سيد ابوالرضا راوندي، نشست نکوداشتی با حضور مجتبي رجبي راوندي،پژوهشگر حوزه علمیه به همت كتابخانه سيد ابوالرضا راوندي با موضوع شخصيت شناسي علامه سيد ابوالرضا راوندي در صفحه اينستاگرام كتابخانه عمومي سيدابوالرضا راوندي كاشان برگزار شد.
مجتبي رجبي راوندي واعظ و پژوهشگر حوزه علميه ضمن گرامي‌داشت روز عرفه و بزرگداشت وفات عالم فرزانه سيد ابوالرضا راوندي گفت: سيد امام ضياء الدين ابوالرضا فضل‌الله حسني راوندي فرزند علي بن عبيد‌الله، از فقها و محدثين بزرگ شيعه در قرن ششم است كه در كاشان سكونت داشته و به تدريس، تأليف و ارشاد خلق مي‌پرداخته و در شمار نوابغ بزرگ و فقهاء و محدثين و ادباي نامي شيعه و در عصر خود يگانة روزگار بوده است.علامه در عصر و شهر خود بسيار گمنام بود و در افقي از فكر و انديشه زندگي مي كرد كه هم زباني بابت مباحث خود نداشت.نسب و شجره سيد ابوالرضا از12 واسطه به كريم آل البيت امام حسن مجتبي(ع) مي رسد.
 رجبي راوندي افزود: مفاخر، مشاهير و انديشمندان از علامه چنان به نيكي ياد مي كنند كه خود دليل بر بزرگواري، حكمت، علم و خضوع علامه مي باشد.
وی با استناد به سخن آيت الله سيد علي خان شيرازي در كتاب «الدرجات الرفيعه» مبني بر اينكه علامه راوندی در كاشان مدرسه اي دارد كه من نمونه آن را در كره زمين نديده‌ام  از علامه و افتخارش برای مردم کاشان سخن می‌گوید.
وي در ادامه گفت: مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه‌اي عنايت ويژه به اين شخصيت داشت تا حدي كه قبل از درس احاديثي از كتاب « النوادر» علامه را  بازگو مي‌كرد كه مجموع اين مباحث در كتاب «نسيم سحر» گرد آوري شده است.
گفتنی است آثار راوندي «ديوان اشعار به عربي»، «النوادر»، «ضوء الشهاب في شرح الشهاب»، «مقاربة الطيّبة الي مقارنة النيّه»، «الاربعين في الاحاديث»، «نظم العروض للقلب المروض»، «الحماسه ذوات الحواشي»، «الموجز الكافي في علم العروض والقوافي»،«ترجمة العلوي للطبّ‌الرضوي»، «كافي درتفسير»، «ادعيّة‌السرّو » مي باشد. تاريخ وفات وي در روز عرفه بين سالهاي 571 تا 574 هجري مي باشد.
يادآوري مي شود كه مدفن اين سيد جليل القدر در كتابخانه عمومي سيدابوالرضا راوندي در خيابان باباافضل كاشان است.


 
نسخه قابل چاپ