فهرست

به میزبانی محفل ادبی کرشمه نجف‌آباد؛

نشست بزرگداشت صائب تبريزي برگزار شد

نشست مجازي به مناسبت بزرگداشت صائب تبريزي به ميزباني محفل ادبي كرشمه شعر در كتابخانه عمومي حضرت امام موسي كاظم(ع) شهرستان نجف آباد برگزار شد.

     به گزارش روابط عمومي اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان نجف آباد، همزمان با سالروز بزرگداشت صائب تبريزي، محفل ادبي كرشمه شعر به ميزباني كتابخانه حضرت امام موسي كاظم(ع) با حضور جمعي از كتابداران و كتابخوانان در پلتفرم اسكاي روم برگزار شد.
در ابتداي اين نشست ادبي، حميد يارمحمدي، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي، كتابدار و شاعر، به بيان زندگي نامه و سبك شعري صائب پرداخت.
یارمحمدی گفت: ميرزا محمد علي تبريزي نام اصليش محمد علي بيك و نام پدرش ميرزا عبدالرحيم كه يكي از تاجران و كدخدايان معتبر تبريز بود که به امر شاه عباس اول به اصفهان آمد و در عباس آباد اصفهان سكونت كرد،. ميرزا محمد علي متخلص به صائب تبريزي و معروف به ميرزا صائب از بزرگترين غزل سراي قرن يازدهم هجري است  و در سال ۱۰۰۰ هجري در تبريز متولد شد، صائب در اصفهان به آموختن علوم عصر پرداخت و در نزد استادان آن شهر دانش‌هاي ادبي، عقلي و نقلي را نيز آموخت و همچنين خطاطي را نزد عمويش شمس الدين تبريزي شيرين قلم كه معروف به شمس ثاني مي باشد آموزش ديد.
وي درباره سبك شعري صائب افزود: صائب در واقع سبكي را به كمال رساند كه پس از او سبك هندي ناميده شد و از اسلوب معادله بيش از شاعران ديگر استفاده می‌کرد و در اشعارش نازكي خيال و لطافت انديشه و مضمون سازيهاي ظريف و معاني بيگانه و باريك ديده مي‌شود و در يك غزل از موضوعات مختلف سخن گفته است، صائب معروف به شاعر تك بيت‌ها نيز مي‌باشد.
 در ادامه مهرالسادات جمشيدپور، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي و دبير محفل ادبي كرشمه شعر به بيان تك بيت هايي از صائب با ويژگي سبكي اسلوب معادله پرداخت و به شرح تك بيت هايي از اين شاعر گرانقدر پرداخت.
 در ادامه اين نشست ادبي، اعضاي كتابخانه ها و كتابداران به غزل خواني از ديوان صائب تبريزي پرداختند.

 
نسخه قابل چاپ