فهرست

رییس سازمان تبليغات اسلامي شهرستان شاهين شهر و ميمه؛

مطالعه، غذاي روح و درمان بيماري‌هاي فكري است

رییس سازمان تبليغات اسلامي شهرستان شاهين شهر و ميمه به مناسبت سومين جشنواره «بحار كتاب؛ انوار دانايي» پیامی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان شاهين‌شهر، حجت الاسلام و المسلمين حسن بابايي، رياست سازمان تبليغات اسلامي شهرستان  شاهين‌شهر و ميمه در پیام خود به مناسبت سومين جشنواره «بحار كتاب؛ انوار دانايي»  مطالعه را  غذاي روح و درمان بيماري‌هاي فكري ارزیابی کرد.
متن پيام رییس سازمان تبليغات اسلامي شهرستان شاهين‌شهر و ميمه به مناسبت«جشنواره بحار كتاب، انوار دانايي» به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحيم
كَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِيِّينَ مُبَشِّرِينَ وَمُنْذِرِينَ وَأَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ لِيَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ فِيمَا اخْتَلَفُوا فِيهِ
مردم يك گروه بودند، خدا رسولان را فرستاد كه (نيكوكاران را) بشارت دهند و (بدان را) بترسانند، و با آنها كتاب به راستي فرستاد تا در موارد نزاع مردم تنها دين خدا به عدالت حكم فرما باشد. (آيه 213 سوره بقره)
   اقدام شايسته و پسنديده اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي استان اصفهان، براي كمك به تامين منابع براي اقشار كم‌درآمد جامعه و كتابخانه‌هاي مستقر در مناطق محروم در برگزاري جشنواره‌اي با عنوان "بحار كتاب، انوار دانايي " كه با سه هدف عمده ترويج فرهنگ اهداي كتاب در بين مردم، تامين منابع كتابخانه‌هاي مناطق محروم و انجام فعاليت‌هاي ترويجي مانند: معرفي كتاب، كتابخواني و برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي، خصوصا پيرامون شخصيت برجسته علامه مجلسي(ره) در جريان است، بهانه‌اي شد، تا ضمن تشكر و قدرداني و خداقوت به مجريان و دست اندركاران اين حركت فرهنگي بار ديگر ياد آور شويم: كه كتاب، همچون خورشيد، فضاي زندگي را روشن مي‌كند و به همگان نور، شور و گرما مي‌بخشد. كتاب، مثل باران بر سرزمين دل‌ها مي‌بارد و انديشه‌ها و كردارها را رونق، زيبايي و طراوت مي‌دهد. كتاب، نقشي به مانند پرندگان به آدمي دارد، كه او را براي اوج و بال كشيدن و پرواز آماده مي‌سازد. در پرتو كتاب است كه شكوفايي، سرسبزي و بالندگي فرهنگ ديني ما به اوج مي‌رسد. كتاب، والاترين جايگاه را در گستره‌هاي فردي و اجتماعي داراست، كه بر انديشه‌ها و دل‌ها مي‌درخشد و پيوسته بر زندگاني نورافشاني خواهد كرد.
مطالعه، غذاي روح و درمان بيماري‌هاي فكري است. كتاب، معلمي ساده، صميمي و هميشه در دسترس است كه بي ادعا و بدون تكلف و منّت، آنچه دارد در اختيارما مي‌گذارد. مطالعه، با نيّت خالص، عبادتي بزرگ است .لحظه‌اي نشستن در كتابخانه، حضور در محضر انديشمندان قرون و فرزانگان زمان است. كتابخانه، معبد اهل علم و محراب پاك دانشجويي و علم آموزي است. هركه از كتاب و مطالعه بيگانه است، غريب و بي مونس است. تأثير عميق كتاب در گسترش فرهنگ جامعه و سرعت بخشيدن به پيشرفت روزافزون آن، انكارناپذير است و نمي‌توان توسعه و رشد همه جانبه جامعه را، بدون در نظر گرفتن مطالعه و كتاب مورد بحث و نظر قرار داد. از اين جهت، كتاب و كتابخواني، از مقوله‌هاي قابل توجه فرهنگي است، كه ترويج آن در جامعه ضروري به نظر مي‌رسد. پيرايش فرهنگ از زاويه‌هاي زيان‌آور و آرايش آن با پاكي، خلوص و گسترش آن در همه سطوح و براي تمام قشرهاي جامعه، به تلاش و همبستگي همگاني نيازمند است، كه كتاب مي‌تواند در اين عرصه و ميدان، به خوبي به‌كار گرفته شود و كارايي خود را به نيكي ظاهر سازد. بي‌شك گسترش كتابخواني به عنوان ضرورتي اجتناب ناپذير، تنها زماني به فرهنگي عمومي تبديل مي‌شود كه،  جامعه آن را نيازي پايان ناپذير و وسيله‌اي براي رشد و پويايي شخصيت خود بداند و مطالعه، در كنار ساير كارهاي روزانه، در زندگي مردم وارد شود و اين گونه نباشد كه كتاب، به افراد خاصي از جامعه اختصاص داشته باشد؛ بلكه همگان تكامل و پيشرفت را در انس با كتاب بدانند. البته گسترش كتابخانه، چاپ فراوان كتاب و كارهايي مثل اين نيز بي تأثير نيست، ولي نكته مهم، همان ايجاد ميل و انگيزه در افكار جامعه است؛ يعني برنامه ريزي‌ها به‌گونه‌اي باشد كه احساس نياز به كتاب در جامعه زنده شود.كتاب مثل اقيانوس بيكراني است كه ناشناخته‌هاي بسياري دارد و هر كس به فراخور حالش دل به ژرفاي آن مي‌سپارد و با انباني پر باز مي‌گردد.در اين درياي عميق معرفت، گوهرهاي نابي وجود دارد كه تنها تلاشگران چيره دست مي توانند به آن دست يابند.وقتي يك كتاب را باز مي كنيم از صفحه اول تا آخرين صفحه، فقط كتاب با ما حرف مي‌زند و به ما چيز ياد مي‌دهد؛ مثلاً شعرهاي قشنگ، زندگي امامان عليهم السلام، زندگي آدم‌هاي بزرگ و موفق، مسائل علمي؛ مثل جغرافيا، ستاره شناسي و خيلي چيزهاي ديگر. خواندن اين همه چيزهاي جورواجور باعث مي‌شود كه ما از خيلي از چيزهايي كه نمي‌دانيم با خبر شويم. در نتيجه توي زندگي كمتر اشتباه مي‌كنيم و زندگي بهتري خواهيم داشت. لازم است كه مردم را كتابخوان بكنيم؛ اما از اين واجب‌تر، آن است كه استعداد نويسندگى را در بين مردم پيدا كنيم و توليد كتاب بكنيم.
امروز كتابخوانى و علم ‏آموزى، نه تنها يك وظيفه ملى، كه يك واجب دينى است.براى يك ملت، خسارتى بزرگ است كه افراد آن، با كتاب سر و كارى نداشته باشد. توقع از همه‏ مردم اين است كه كتاب و كتابخوانى را جدى بگيرند.
در جامعه‏ اسلامى، كتابخوانى بايد همگانى و فراگير شود. در جامعه‏ كتابخوان، پديدآورنده‏ كتاب و عرضه‏ كننده آن، بايد گرامى داشته شود. دين و دنياى بشر و جسم و جان انسان، به بركت كتاب تأمين و تغذيه مي‌شود. فرآيند كمال بشرى به وسيله‏ كتاب تحقق مي‌يابد. كتاب خواندن براى يك ملت، يك فريضه و يك واجب است. كتابخوانى بايد همانند كارهاى روزانه در زندگى مردم وارد شود. كتاب خوب، يكى از بهترين ابزارهاى كمال بشرى است. كتاب، دروازه‏‌يى به سوى جهان گسترده  دانش و معرفت است. كتاب، مادر تمدنها و نيز عصاره‏ آنها است. كتاب يكى از ارزشمندترين  فراورده‌هاي بشرى و گنجينه‏ بزرگترين ثروتهاى بشر، يعنى دانش و تحقيق است. من مى‏‌گويم بايستى جوانان، پيران، مردان، زنان، شهري‌ها، روستايي‌ها و هر كسى كه با كتاب مى‏تواند ارتباط برقرار كند، بايد كتاب را در جيبش داشته باشد و تا يك جا بيكار نشست مثل اتوبوس، تاكسى، مطب پزشك، اداره، درِ دكان وقتى كه مشترى نيست، در خانه به هنگام اوقات فراغت، كتاب را دربياورد و بخواند. اداره تبليغات اسلامي شاهين شهر و ميمه ضمن اهداي درود و صلوات به روح مطهر مرحوم محمدباقر بن محمدتقي مجلسي معروف به علامه مجلسي يا مجلسي دوم كه از محدثان و فقيهان مشهور شيعه در قرن يازدهم هجري مي‌باشد و مشهورترين كتاب او، مجموعه پرحجم حديثي به نام بحارالانوار است كه نقش بارزي در احياي جايگاه حديث در منظومه معرفت ديني داشت و اين جشنواره هم براي بزرگداشت اين عالم جليل القدر برگزار مي‌شود، مردم خوب و فهيم و شهيدپرور و عالم دوست شاهين شهر و ميمه را به شركت فعال در اين جشنواره دعوت کرده و از خيرين، كتاب‌دوستان و كتابداران مي‌خواهد كه با اهداي كتاب در اين امر خير شركت نموده و اين اداره هم به سهم خود به هريك از كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان حداقل 20 جلد كتاب اهدا مي‌نمايد.

                                                                                 حسن بابايي
                                                     ریاست سازمان تبليغات اسلامي شهرستان شاهين‌شهر و ميمه
نسخه قابل چاپ