فهرست

گفت و گو

مسئول کتابخانه عمومي ولي عصر (عج) شهرستان اصفهان:

اولين هفته كتاب بدون حضور مراجعان طاقت فرساست

مريم مجيدي، مسئول کتابخانه عمومي ولي عصر (عج) اصفهان ضمن تبريك فرارسيدن هفته ي كتاب و كتابخواني به تمامي دوستداران كتاب و همكاران كتابدار گفت : متاسفانه امسال اولين هفته كتاب را بدون حضور مراجعان و علاقمندان كتاب در كتابخانه تجربه مي كنيم.مريم مجيدي، مسئول کتابخانه عمومي ولي عصر (عج) اصفهان ضمن تبريك فرارسيدن هفته ي كتاب و كتابخواني به تمامي دوستداران كتاب و همكاران كتابدار گفت : متاسفانه امسال اولين هفته كتاب را بدون حضور مراجعان و علاقمندان كتاب در كتابخانه تجربه مي كنيم.

 کتابخانه عمومي ولي عصر(عج) اصفهان که در سال ١٣٥٢تاسیس شده، يكي از قديمي ترين كتابخانه‌هاي شهر اصفهان است كه در بافت قديمي و مركزي شهر واقع شده و با داشتن ۲٦هزار جلد کتاب در حال خدمت‌رسانی به ٢٢٠٠ نفر عضو فعال خود و سایر مردم شهر است.
در دوران کرونایی و ايجاد فضاي متفاوت در كتابخانه‌هاي عمومي ارائه خدمات به اعضا شكل ديگري به خود گرفت.
مجيدي افزود: كتابخانه عمومي ولي عصر(عج)  با توجه به اينكه در منطقه اي از شهر واقع شده كه بافت سنتي دارد داراي مراجعان محلي و كتابخوانان قديمي است كه سال هاست با كتابخانه و فضاي آن مانوس هستند . واقع شدن كتابخانه در كنار دوسازمان خدمات رساني مردمي از جمله شركت مخابرات و سازمان تامين اجتماعي سبب رونق بیشتر کتابخانه شده است.
وي تصریح کرد: اين كتابخانه از فعالترين كتابخانه‌هاي شهر در برنامه‌هاي فرهنگي بوده كه كارگاه‌هاي آموزشي، شب شعر، نشست هاي كتابخواني و برنامه‌هاي ويژه كودك و نوجوان به صورت مستمر در کتابخانه برگزار می‌شود. همچنین بخش ويژه نابينايان کتابخانه تنها مركز توليد كتاب گويا در اصفهان است .اين واحد  با دارا بودن كتب بريل و آرشيوي غني از كتب گويا و حضور كتابداران متخصص ،با ارسال لينك هاي كتب صوتي ،از طريق dropbox,email و يا ارسال بسته هاي پستي روزانه پاسخگوي نابينايان سراسر كشور مي‌باشد. قبول سفارش گوياسازي كتاب و توليد كتب گويا با همكاري با بيش از ٣٠ نفر گوينده از ديگر فعاليت‌هاي اين بخش است .
این مسئول کتابخانه ادامه داد: هرساله در هفته كتاب و كتابخواني شاهد حضور پرشور اعضا به ويژه كودكان و نوجوانان علاقمند در كتابخانه بوديم و با برگزاري برنامه هاي متعدد سعي در جذب اعضا به مطالعه كتاب داشتیم .متاسفانه با شيوع بيماري كرونا كتابخانه امسال شور هميشگي را ندارد ولي اين مانع از انجام رسالت كتابداري ما نشده است . همكاران كتابخانه عمومي ولي عصر(عج) با فعاليت در فضاي مجازي سعي در ارائه خدمات بهينه به اعضا به عنوان مشاور و راهنما را دارند. برگزاري نشست‌هاي كتابخواني، قصه‌گويي براي كودكان، تهيه كليپ‌هاي جذاب معرفي كتاب به مناسب‌هاي مختلف ملي و مذهبي، معرفي نويسنده،  برگزاري مسابقات كتابخواني و اطلاع رساني تازه هاي كتاب كتابخانه در گروه هاي كتابخواني و كانال هاي مربوط به كتابخانه در پيام رسان سروش و اينستاگرام از جمله فعاليت‌هاي كتابخانه در اين روزهاست .
گروه كتابخواني ويژه نابينايان با همكاري كتابداران اين بخش در واتساپ راه اندازي شد كه روزانه به معرفي و ارسال فايل‌هاي متني و صوتي كتاب‌هاي درخواست شده اعضا جهت اعضاعلاقمند اين بخش مي پردازد.
مريم مجيدي ضمن اظهار تاسف از اينكه امسال هفته كتاب بدون حضور اعضا در كتابخانه برگزار مي‌شود تاکید كرد: فضاي بوجود آمده نبايد باعث كم رونق شدن خدمات و فعاليت‌هاي كتابخانه در راستاي ارتقاي مطالعه شود . ما كتابداران سعي در انجام رسالت خود با شرايط جديد و به صورت هاي متفاوت از قبل را داريم و همچنان به عنوان مشاور و راهنما در كنار علاقمندان به كتاب و كتابخواني خواهيم بود.