منوی اصلی
1388/2/22 سه‌شنبه


 

گر نباشد چشم ظاهر عيب نيست

در نبود چشم دل بايد گريست

 

دانش يعني اعتماد كافي براي رويارويي با نا دانسته ها

 

اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان اصفهان به منظور بالا بردن سطح اطلاع رساني به نابينايان عزيز مبادرت به تأسيس كتابخانه ي گويا و بريل نموده و در اين راستا انتظار دارد از انتقادات و پيشنهادات شما محروم نگردد.

اين كتابخانه با گرد آوري كتب موجود و قرائت كتب سفارشي اعضا قصد دارد شرايطي را ايجاد نمايد تا روشندلان از فرصت مطالعاتي بهتري برخوردار شوند. اعضاي اين كتابخانه مي توانند كتب مورد نظرخود را تهيه و از طريق پست در اختيار كتابخانه قرار دهند تا در كمترين زمان ممكن توسط گوينده هاي مجرب بر روي سي دي در اختيار ايشان قرار گيرد.

توليد كتب  گويا از پاييز 1386 آغاز گرديده و تا كنون توانسته ايم بيش از 110 عنوان كتاب گويا را براي متقاضيان توليد نماييم كه اين روند رو به افزايش مي باشد.

 

شرايط عضويت در كتابخانه

تمامي نابينايان ايران مي توانند با هماهنگي قبلي و ارسال مدارك مورد نياز ذيل به عضويت اين كتابخانه درآمده، از خدمات و كتب موجود در اين كتابخانه استفاده نمايند.

  • يك قطعه عكس
  • كپي صفحه ي اول شناسنامه
  • گواهي معلوليت يا كپي از كارت معلوليت
  • دو نشاني و دو شماره تلفن

 

نشاني: اصفهان، ميدان احمد آباد، خيابان ولي عصر، كتابخانه ي عمومي نابينايان اصفهان.

تلفن:2255860-0313

 

گزارش فعاليت هاي كتابخانه ي عمومي نابينايان اصفهان

 

اين كتابخانه با در اختيار داشتن 73 عنوان كتاب بريل, 40عنوان كتاب گويا به صورت آنالوگ ضبط شده بر روي نوار كاست و بيش از 300 عنوان كتاب گويا با فرمت MP3آماده بر روي  سي دي در حال سرويس دهي به كليه روشندلان اصفهاني و تمامي متقاضيان نابيناي ايران مي باشد. عمده فعاليت اين كتابخانه توليد كتب گويا است. تمامي اعضا اين امكان را دارند كه كتاب مورد نظرشان را در اختيار كتابخانه قرار دهند تا در كمترين زمان ممكن توسط گوينده بر روي نوار كاست يا سي دي ضبط شده و به ايشان تحويل گردد. سرويس دهي اين كتابخانه به صورت پست رايگان است. نابيناياني كه از شهرها و استان هايي به غير از اصفهان در اين كتابخانه عضو مي شوند مي توانند به صورت مكاتبه اي يا تلفني كتاب ها يا سي دي هاي مورد نظرشان را سفارش دهند تا به صورت رايگان و با پست سفارشي در اختيارشان قرار گيرد.

از جديد ترين خدمات اين كتابخانه خريد نرم افزار گويا ساز رايانه به زبان فارسي و جمع آوري كتب ديجيتال يا [E-Book] مي باشد. نرم افزار گويا ساز رايانه با نام تجاري پارس آوا به اين گونه عمل مي كند كه تمامي اطلاعات نمايش داده شده بر صفحه ي نمايش را قرائت كرده و كليه ي عمليات و دستوراتي كه توسط كاربر به رايانه داده مي شود را باز گويي مي نمايد. بدين ترتيب اين امكان به روشندل داده مي شود كه بدون محدوديت و بدون نياز به كمك افراد بينا در تمامي محيط هاي ويندوز, نرم افزار هاي تحت ويندوز و اينترنت فعاليت نمايد و اطلاعات مورد نظرش را استخراج كند. اين نرم افزار در تابستان امسال به بهره برداري رسيد اين امكان را نيز به روشندلان مي دهد كه از كتب ديجيتال با فرمت هاي .doc .htm .html .exe txt. موجود در كتابخانه استفاده نمايند.

از ديگر خدمات اين مركز تبديل كتب گوياي ضبط شده بر روي نوارهاي كاست به صورت mp3 و بر روي CD يا DVD مي باشد كه هم كيفت كتب ضبط شده بالاتر رفته و هم نگاه داري و استفاده از آن ها كم هزينه تر و آسانتر مي باشد.

هم اكنون با پيشرفت علم و فناوري نابينايان مي توانند با در اختيار داشتن يك تلفن همراه مناسب و گويا ساختن آن از امكانات و منابع اطلاعاتي گسترده اي استفاده كنند. مانند استفاده از چندين كتب مرجع, دانشگاهي يا مطالعاتي و با استفاده از فرهنگ لغات همراه و يا استفاده از اينترنت كه بسياري از نياز هاي اين افراد را برطرف خواهد ساخت. در همين راستا اين كتابخانه خدماتي را نيز از قبيل گويا سازي تلفن همراه و يا تبديل كتب مورد نيازشان به گونه اي كه با اين سيستم ها همخاني كامل داشته باشد و نيز ارائه ي نرم افزار هاي تلفن همراه و رايانه به صورت رايگان در خدمت اين عزيزان است.

اخبار و اطلاعات مربوط به اين كتابخانه با درج آگهي در روزنامه ي ايران سپيد تنها روزنامه ي بريل موجود به سمع تمامي نابينايان سرتاسر ايران مي رسد. همچنين با همكاري و تعامل فكري و عملي با كتابخانه هاي نابينايي ديگر استان اصفهان و ايران مانند كتابخانه ي بريل و گوياي هفتم تير زير نظر سازمان بهزيستي و كتابخانه ي گوياي فاطمه ي زهرا (س) زير نظر شهـــرداري اصفهــان سعــي مي شود همواره از جديد ترين اطلاعات و اخبار موجود در جهت پيشرفت و ارتقاع كيفيت كتابخانه بهره گيري شود.

 

 

 

نشانی: اصفهان – خ چهارباغ خواجو – طبقة فوقانی کتابخانة ابن مسکویه - کدپستی 8143867731 - اداره کل کتابخانه های عمومی استان تلفن: 2220070 3(031) دورنگار: 32126150(031)
« کلیه حقوق مادی و معنوی برای نهاد کتابخانه های عمومی کشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.