اخبار شهرستان‌ها
1401/10/27 سه‌شنبه
در جلسه انجمن كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان اردستان مطرح شد؛
اجراي ۶۲۳ برنامه فرهنگي توسط اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان اردستان
عفت باقري در جلسه انجمن كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان اردستان، از برگزاری 623 برنامه فرهنگي در 9 ماه گذشته، توسط اداره كتابخانه هاي شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومي اداره‌کل كتابخانه‌هاي عمومي استان اصفهان، سومین جلسه انجمن كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان اردستان به ریاست سيد محمد هادي احمدي طبا، فرماندار و با حضور غلامرضا بابائيان، شهردار اردستان؛ عبداله صابري، شهردار مهاباد؛ محمدتقي كياني، بخشدار مركزي؛ ابوالفضل مختارزاده، بخشدار زواره؛ فضل اله بصيرت، رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اردستان؛ عفت باقري، رئيس اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان اردستان و رئيس و اعضاي شوراهاي اسلامي شهرهاي اردستان، زواره و مهاباد و ديگر اعضاي حقيقي و حقوقي انجمن كتابخانه هاي عمومي اين شهرستان، در فرمانداري اردستان برگزار شد.
عفت باقري رئیس اداره کتابخانه های عمومی اردستان در ابتداي جلسه، ضمن ارائه گزارشي از آخرين وضعيت و اقدامات صورت گرفته در كتابخانه‌هاي عمومي اين شهرستان اظهار داشت: در جلسه قبل انجمن مقرر شده بود كه محوطه ورودي كتابخانه امام سجاد (ع) اردستان با استفاده از مصالح كم‌هزينه و رنگ‌آميزي نرده‌هاي اين مكان،  با همكاري شهرداري و شوراي شهر انجام شود، كه تاكنون بخشي از آن انجام شده و قول مساعد داده شده كه تا پايان سال ديگر موارد نيز انجام شود.
وي با اشاره به برگزاري نمايشگاه دوره‌اي در برنامه‌هاي مختلف، افزود: اين نمايشگاه توسط سمن‌هاي فعال كتابخانه اي و اداره كتابخانه هاي شهرستان در مكان‌هاي پرتردد شهر از قبيل بازار روز، نمازجمعه و برنامه‌هاي مختلف شهرستان برپا مي‌شود.
رئيس اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان اردستان با اشاره به برگزاري مسابقات كتابخواني به صورت دوره‌اي، خاطرنشان كرد: با همكاري آموزش و پرورش كتابدار در مدارس حضور پيدا مي‌كند و برنامه‌هايي از جمله خوانش كتاب و مسابقه‌هاي كتابخواني براي دانش آموزان برگزار مي‌شود.
باقري بيان كرد: همايش ويژه ويراستاران و نويسندگان كتاب در هفته كتابخواني برگزار شد. همچنين اداره كتابخانه هاي عمومي،  منابع كتابخوان ماه را به صورت ماهانه، براي مديران شهرستان معرفي و به فرمانداري ارسال مي‌كند.
وي در خصوص واريزي‌هاي نيم درصد سهم شهرداري به كتابخانه هاي عمومي، تصريح كرد: خوشبختانه امسال يكي از سال‌هاي اميدواركننده براي كتابخانه هاي عمومي شهرستان اردستان در جذب نيم درصد بوده و شهرداري‌ها واريزهاي خوبي به نسبت سال‌هاي قبل داشته اند كه ما هم سعي كرديم به نسبت واريزي‌ها كارهاي مثبت و خوبي را انجام دهيم و تغييراتي را داشته باشيم.
باقري در خصوص برنامه‌هاي فرهنگي اجرا شده خاطرنشان كرد: در مجموع نه ماهه اول سال ۱۴۰۱، تعداد ۶۲۳ برنامه فرهنگي را اجرا كرديم كه اين برنامه‌ها در سامانه فرهنگي ثبت شده و همچنين توسط نهاد كتابخانه هاي كشور امتياز گرفته شده است.
وي در خصوص تعداد اعضاي موجود كتابخانه هاي شهرستان، بيان كرد: در ابتداي سال جاري حدود ۲۵۰۰ عضو در كتابخانه هاي عمومي شهرستان داشتيم كه اكنون اين آمار به بيش از ۴ هزار نفر رسيده است.
باقري در خصوص چشم انداز كتابخانه هاي عمومي تصريح كرد: در چشم انداز تا سال ۱۴۰۴ از لحاظ زيربنايي فاصله تا چشم انداز حدود پنج هزار متر بوده، تعداد كتاب به نسبت جمعيت خوب است اما متأسفانه در تعداد اعضا هنوز ۱۰ هزار نفر تا چشم انداز فاصله داريم.

در اين جلسه سيد محمد هادي احمدي طبا فرماندار شهرستان با اشاره به انتشار شعرهايي در خصوص ويژگي هاي شهيد حاج قاسم سليماني در رسانه هاي شهرستان، افزود: اين كار به خوبي اجرا شد و مخاطبان در فضاي مجازي از آن ها استفاده كردند و اين اقدام در رابطه با معرفي كتاب و تشويق به كتابخواني است.
وي بحث عضويت در كتابخانه ها را مهم و اثرگذار دانست و گفت: آموزش و پرورش هاي اردستان و زواره، برنامه ريزي لازم براي حضور دانش آموزان در كتابخانه ها به همراه با صدور كارت عضويت، داشته باشند تا زمينه مطالعه فراهم شود.
فرماندار اردستان اضافه كرد: با همكاري اداره كتابخانه عمومي اين شهرستان نسبت به عضويت كاركنان اداره ها در كتابخانه اقدام و اين افراد با مطالعه كتاب هاي تاريخي از وقايع دوران گذشته كشور آگاه شوند.
سيد محمدهادي احمدي طبا، فرماندار اردستان، در اين جلسه اظهار داشت :در خصوص جذب اعضا براي كتابخانه هاي عمومي نياز است كه دانش آموزان را به سمت كتابخانه ها روانه كرده و آنها را عضو كتابخانه كنيم تا از مزاياي كتابخانه ها استفاده كنند.
وي افزود: متأسفانه در حوزه اطلاع رساني براي كتابخواني ضعيف هستيم، يكي از موضوعاتي كه رهبر انقلاب بر روي آن نظر دارند تاريخ ايران است و بايد مصاديق تاريخي كشور را افراد با مطالعه كردن بشناسند.
فرماندار اردستان خاطرنشان كرد: بزرگترين قحطي در زمان پهلوي به خاطر انگلستان در ايران ايجاد شد و نيمي از مردم جان خود را از دست دادند كه اين مطالب تاريخي را بايد مردم بدانند كه از طريق مطالعه و خواندن كتاب به دست مي‌آيد.
احمدي‌طبا بيان كرد: در خصوص ايام ماه رجب و شعبان كتاب‌هاي فوق‌العاده بي نظيري وجود دارد كه مي‌توان از آنها براي نوجوانان و جوانان استفاده كرد كه اين كتاب‌ها ديدگاه جوانان را عوض مي‌كند.
وي در خصوص راه اندازي كافه كتاب در شهرستان، تصريح كرد: در خصوص ايجاد كافه كتاب برنامه‌ريزي‌هايي انجام شده كه همچنين با همكاري و مشاركت شهرداري و جذب خيران راه اندازي خواهد شد.
باقري در پايان خاطر نشان كرد: تجهيز كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان به انرژي خورشيدي، ساماندهي عملكرد كتابداران در فعاليت‌هاي فرهنگي با تشكيل ۲ كارگروه كودك و نوجوان و بزرگسال و راه اندازي سرويس خدمات تحويل منبع درب منزل از برنامه‌هاي پيش بيني شده است.
گفتني است در بخش پاياني اين جلسه، به هر يك از اعضاي حقيقي و حقوقي، كارت عضويت افتخاري كتابخانه هاي عمومي تقديم شد
.
تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.