اخبار شهرستان‌ها
1400/7/11 یکشنبه
با هدف بررسی وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان کاشان انجام شد؛
بازدید رئيس و نائب رئيس كميسيون فرهنگي شوراي اسلامي كاشان از کتابخانه فخار
رئيس و نائب رئيس كميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر كاشان به منظور بررسي مشكلات كتابخانه ها و توسعه همكاري‌ها از كتابخانه شهيد فخار بازديد كرد.
به گزارش روابط عمومي اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان كاشان، عفت پدرام فر، رئيس كميسيون فرهنگي شورا از کتابخانه عمومی شهید فخار بازدید کرد. این بازدید با همراهی حسين باغشيخي،  نائب رئيس كميسيون فرهنگي و  زينب سادات واسعي، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان به منظور بررسی وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان کاشان انجام شد.
زينب سادات واسعي، رییس اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان ضمن ارائه گزارش فعاليت‌هاي فرهنگي و آموزشي كتابخانه‌ها به بيان برنامه‌ها، مسائل و مشكلات كتابخانه‌ها پرداخت و گفت:   شيوع ويروس كرونا  و تعطيلي كتابخانه ها مانع از ادامه فعاليت و ارائه خدمات به اعضا نشده و از همان روزهاي آغازين اسفند ماه ۹۸، از طريق اطلاع رساني به اعضا درباره كانال‌ها و گروه‌هاي كتابخانه در پيام رسان‌هاي مختلف، فعاليت‌هاي فرهنگي كتابخانه  در بستر فضاي مجازي به صورت شبانه روزي و حتي در تعطيلات رسمي برگزار شده است.
وی ادامه داد: در واقع تكنولوژي و فضاي مجازي نه تنها مانع از ارائه خدمات نشد،بلکه باعث شد از تجارب همكاران در سراسر كشور استفاده كنيم؛ با نيازهاي اطلاعاتي اقشار مختلف جامعه آشنا شديم و با يادگيري نرم افزارهاي مختلف مهارت هاي خودمان را تقويت كنیم. در واقع ارائه خدمات كتابخانه اي در فضاي مجازي، همچون محيط كتابخانه، تجربه شيريني شد و اعضا به صورت غيرحضوري از خدمات كتابخانه‌هاي عمومي كاشان استفاده كردند.
واسعي افزود: وجود 16 كتابخانه عمومي در سطح شهرستان فرصت مغتنمي براي گسترش فعاليت‌هاي فرهنگي و كتابخواني است كه سعي شده است ارتباط و تعامل دوسويه با اعضا حفظ شود.
وي ضمن اشاره به نيازمندي‌هاي كتابخانه‌ها در حوزه هاي عمراني و فرهنگي ، به كتابخانه درحال ساخت در منطقه لتحر اشاره كرده گفت : كتابخانه‌هاي عمومي سهم عموم جامعه است و ارتقاء جايگاه و افزايش فضاهاي آن، موجب اعتلاي كتابخواني و ارتقاء فرهنگ عمومي خواهد شد و چنانچه شهرداريها در اختصاص نيم درصد درآمدهاي خود به نهاد كتابخانه‌ها به عنوان يك قانون اهتمام ورزند، بسياري از مشكلات فرهنگي و پروژه‌هاي نيمه تمام كتابخانه‌ها حل خواهد شد.
عفت پدرام فر، رئيس كميسيون فرهنگي شورا نيز در اين ديدار ضمن تشكر ويژه از افتتاح كتابخانه عمومي معلم شهيد اصغر فخار در بافت داراي آسيب اجتماعي  بر نقش اساسي و تاثير گذار كتابخانه‌ها بر افزايش سرانه مطالعه در كشور اشاره كرده و گفت:كتابخانه‌هاي عمومي با توجه به اهداف و رسالت‌هايي كه بردارند، مي توانند نقش عمده‌اي در تحقق اهداف فرهنگي برنامه‌هاي توسعه اي ايفا كنند.
وی تصریح کرد:كتابخانه عمومي اين فرصت را براي همه افراد جامعه فراهم مي كند كه به شكلي فعال در امور فرهنگي واجتماعي جامعه خود دخالت داشته و در فرايندهاي فرهنگي جامعه نقش مؤثري ايفا كنند و بر ماست که از اين نهاد حمايت كنيم.
 حسين باغشيخي،  نائب رئيس كميسيون فرهنگي نيز در اين ديدار گفت : ما هنوز به باور نرسيديم كه كتاب مي‌تواند ما را به تعالي و رسيدن به آرزوها سوق دهد و اين روزها ارزشمندي در كنار كتاب نهفته است و باید برای  رسیدن به این باور و ترویج فرهنگ کتابخوانی تلاش کرد.
وي با اشاره به سابقه پايتختي كتاب كاشان افزود: ما بايد به كتاب از منظر رفع خواسته‌ها نگاه كنيم زيرا هنر كتاب رفع نياز  است و ما در اين روزها نياز به طرح‌هاي نو داريم که نزدیک شدن به کتاب و مطالعه آن نیازهای ما را مرتفع می‌کند.
گفتنی است  استفاده از ظرفيت مديريت شهري در راستاي توسعه كتابخانه‌ها، به روز رساني منابع، گسترش فضاهاي كتابخانه‌اي، استفاده از ظرفيت خيرين و ... از مباحثی بود که در این پازدید به آن پرداخته شد.

 
تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.