اخبار داخلی
1398/4/18 سه‌شنبه جلسه انجمن كتابخانه هاي عمومي؛ رونمایی از کتاب خاطرات رهبر انقلاب در شهرضا در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا از کتاب «چهل چراغ» به قلم محمدرضا بهرامی نویسنده شهرضایی رونمایی شد؛ این کتاب گزیده خاطرات مقام معظم رهبری است که در متن آن چهل خاطره از زبان مقام معظم رهبری و بیش از 40 خاطره از زبان دیگران ثبت شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان، بعد از ظهر امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرضا، از کتاب «چهل چراغ» به قلم محمدرضا بهرامی، نویسنده شهرضایی رونمایی شد، کتاب چهل چراغ گزیده خاطرات مقام معظم رهبری است که چهل خاطره از زبان خود مقام معظم رهبری و بیش از 40 خاطره از زبان دیگران ثبت شده است.

سمیه محمودی در این جلسه با بیان این‌ که در حوزه فرهنگ باید بیشترین خیّر را داشته باشیم، اظهار داشت: جمعیت بسیاری در مسکن مهر شهرضا سکونت دارند و بهره‌برداری از کتابخانه ریحانه‌النبی در این منطقه اهمیت داشت.

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب طرح مطالعات بازآفرینی در شهرضا افزود: فرصت خوبی است تا از لحاظ فرهنگی سطح شهرستان شهرضا را بالا ببریم.

وی با بیان این‌که جای خالی یک سازمان مردم نهاد خیران کتابخانه‌ساز در شهرضا خالی است، گفت: با توجه به اعمال تحریم‌ها و تأثیر آن در همه بخش‌ها، کمک خیران به عنوان بازویی در شهرستان شهرضا، تأثیرگذار است.

محمودی با درخواست از اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در به‌روز کردن کتاب‌های آموزشی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی مردم و نیاز دانش‌آموزان درخواست داریم که میزان کتاب‌های آموزشی افزایش پیدا کند.

نماینده مردم شهرضا و دهاقان با اشاره به الحاق زمین شرکت نفت به کتابخانه‌های عمومی شهرضا عنوان کرد: 600 متر زمین متعلق به شرکت نفت در مجاورت نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرضا قرار دارد؛ در جلسه با وزیر نفت این زمین به 2200 متر افزایش پیدا کرد و درخواست کردیم که رایگان در اختیار نهاد کتابخانه‌ها قرار بگیرد.

وی ادامه داد: یک دانگ از زمین معارض دارد، بنابراین مسؤولان شهرستان با رایزنی با فرد معارض و برطرف شدن این مشکل، تا چند ماه آینده در اختیار نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرضا قرار می‌گیرد و می‌توان یک سالن همایش برای شهرستان ایجاد کرد.

اهدای هزار نسخه کتاب در سال 98 به نهاد کتابخانه‌های شهرضا

فاطمه پورخاقان در ادامه جلسه با اشاره به وجود 11 باب کتابخانه نهادی و مشارکتی در شهرضا اظهار داشت: تعداد منابع کتابخانه‌های نهادی 92 هزار و 216 نسخه و کتابخانه‌های مشارکتی 32 هزار و 195 نسخه کتاب است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرضا با بیان این‌ که تعداد عضو کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی به ترتیب 6 هزار و 201 و هزار و 150 نفر است، افزود: از فروردین ماه سال جاری تاکنون هزار نسخه کتاب به نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرضا اهدا شده است و تعداد کُتب گنجینه آثار مؤلفان شهرضا به 533 نسخه رسیده است.

وی با اشاره به این‌که 37 میلیون تومان از انجمن کتابخانه‌ها صرف هزینه‌ها و امور جاری شد، گفت: در سال گذشته 22 میلیون تومان از محل نیم درصد شهرداری به انجمن کتابخانه‌ها محقق شد و در سال جاری تاکنون این رقم به 20 میلیون تومان رسیده است.

پورخاقان با بیان این‌که سال گذشته نخستین کتابخانه روستایی شهرستان شهرضا در روستای قصرچم به بهره‌برداری رسید، بیان کرد: کتابخانه ریحانه‌النبی در منطقه مسکن مهر شهرضا به همت هیأت مدیره اتحادیه شرکت تعاونی مسکن مهر شهرضا با اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون تومان ساخته شد و از سوی نهاد کتابخانه‌ها تجهیز شد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرضا با اشاره به برگزاری نهمین جشنواره رضوی در شهرستان شهرضا تصریح کرد: این جشنواره با همکاری تمام ادارات و ارگان‌های شهرضا به صورت مکتوب و آنلاین برگزار شد و شهرستان شهرضا در صدر استان قرار دارد.

نگاه مثبت شهرداری شهرضا به کتابخانه‌ها

حبیب قاسمی در ادامه این جلسه با اشاره به ساخت کتابخانه‌های محله‌ای در شهرضا اظهار داشت: فرهنگ‌سرای محله خمینی‌آباد به نهاد کتابخانه‌ها واگذار شده و با توجه به این‌که ساخت آن به سال 85 باز می‌گردد، مجموعه شهرسازی و عمران شهرداری شهرضا درخصوص استحکام بنای آن اظهارنظر نمی‌کند و این امر به کارشناس دادگستری واگذار شده است.

شهردار شهرضا با تأکید بر اهمیت فرهنگ مطالعه و کمک به ارتقای شاخص‌های کتاب و کتاب‌خوانی گفت: سال گذشته شهرداری شهرضا بابت نیم درصد سهم کتابخانه‌ها 13 میلیون تومان پرداخت کرده و در سال جاری شهرداری تاکنون 20 میلیون تومان به نهاد کتابخانه‌ها پرداخت کرده است.

پیشرفت 70 درصدی کتابخانه شهر منظریه

سید علی مرتضوی نیز در ادامه این جلسه با اشاره به کتابخانه شهر منظریه اظهار داشت: شهرداری منظریه در سال 92 هزار متر زمین به نهاد کتابخانه‌ها اهدا کرد و کلنگ این کتابخانه در آن سال به زمین زده شد.

شهردار شهر منظریه با اشاره به پیشرفت 70 درصدی کتابخانه این شهر افزود: شهرداری و شورای شهر منظریه با استفاده از اعتبارات تملک دارایی تاکنون 550 متر ساخت اعیانی این کتابخانه را انجام داده‌اند و برای تکمیل نیاز به 300 میلیون تومان اعتبار است.

حجت‌الاسلام نعمت‌اله صالح در ادامه این جلسه با بیان این‌که کتابخانه‌ها یکی از مقدس‌ترین و بالاترین اموری بوده که بزرگان بر آن اهمیت قائل بودند، اظهار داشت: بیشتر مراجع تقلید یک کتابخانه در کشور تأسیس کرده‌اند و این امر اهمیت مطالعه را می‌رساند.

امام جمعه شهرضا با تأکید بر این‌که زمانی یک جامعه به سعادت می‌رسد که کتاب را مانند دیگر ضروریات زندگی به آن اهمیت دهد، تصریح کرد: کتاب باید در دسترس مردم باشد و امکانی فراهم شود تا همه مناطق شهرستان دارای کتابخانه شود.

مطالعه بی‌هزینه‌ترین تفریح سالم است

علی‌اصغر رفیعی‌نژاد در ادامه جلسه با بیان این‌که سرانه مطالعه در هر جامعه با میزان افسردگی و امنیت جامعه در ارتباط است، اظهار داشت: در یک جامعه توسعه‌یافته کتاب در سبد خانوار قرار دارد، در این جوامع امنیت و نظم در رده بالایی قرار دارد.

فرماندار شهرضا با اشاره به این‌که مطالعه بی‌هزینه‌ترین تفریح سالم است که می‌توان در جامعه گسترش داد، افزود: امروز نسل جوان با کتاب و مطالعه فاصله گرفته‌اند و خواسته‌های خود را با حداقل کلمات به کار می‌برند.

وی با بیان این‌که در بین دانشجویان و جوانان مهارت تفکر تحلیلی و انتقادی بسیار کم است، بیان کرد: به دلیل این‌که جوانان نمی‌توانند تحلیل درست داشته باشند به بی‌خیالی اجتماعی می‌رسند.

رفیعی‌نژاد با تأکید بر این‌که راه رسیدن به مهارت تحلیلی، مطالعه کردن است، تصریح کرد: روح یک جامعه در پرتو مطالعه بارور می‌شود و یک جامعه زمانی شادمانی را احساس می‌کند که فرهنگ مطالعه در آن نهادینه‌سازی شود.

فرماندار شهرضا با بیان این‌که صنعت نشر در کشور به ورشکستگی رسیده است و این امر سبب گرانی کتاب شده است، اضافه کرد: اگر صنعت نشر رونق پیدا کند، قیمت کتاب هم متعادل می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که ادارات و نهادها در اهدای جوایز کتاب را هدیه دهند، افزود: سلیقه جوانان به سمت فضای مجازی رفته است و باید از این فضا نهایت استفاده را کرد.

بيشتر