اخبار برگزیده

1398/8/21 سه‌شنبه طی دیداری صورت گرفت؛ دیدار جمعی از پرسنل اداره کل کتابخانه های عمومی با امام جمعه اصفهان جمعی از پرسنل اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان، به مناسبت هفته کتاب با نماینده ولی فقیه در استان، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه اصفهان دیدار کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان، جمعی از پرسنل اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان، به مناسبت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، با آیت الله سید یوسف طباطبائی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه شهر اصفهان؛ دیدار کردند.
در ابتدای این دیدار امیر هلاکویی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان؛ ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن هفته کتاب به همه همکاران و کتابداران استان و تشکر از همراهی و رهنمود های ارزشمند امام جمعه اصفهان در عرصه کتاب و کتابخوانی، به ارائه گزارشی از عملکرد کتابخانه های عمومی استان اصفهان پرداخت.
هلاکویی با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل (ره)، شهدای انقلاب، شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و وطن، به خصوص شهید والا مقام شهید حاج محمد ابراهیم همت، که یکی از افتخارات بی بدیل استان اصفهان در جنگ تحمیلی هستند، بیان کرد: با همت و تلاش همه همکاران جشن هفته کتاب امسال با شکوه هرچه بیشتر و مزین به نام و یاد شهید همت در شهرستان شهرضا برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در سال 98، با شعار "حال خوش خواندن" افزود: استان اصفهان با دارا بودن 189 باب کتابخانه عمومی نهادی، 112 باب کتابخانه عمومی مشارکتی، 4 باب کتابخانه عمومی مستقل و مجموعا با 305 باب کتابخانه عمومی، از حیث کمیت استان اول کشور در تعداد کتابخانه های عمومی می باشد.
سرپرست کتابخانه های عمومی اصفهان با اشاره به مهم ترین شاخص ها در باب کتابخانه های عمومی یعنی تعداد عضو، تعداد امانت، تعداد جلد کتاب، انجام فعالیت های فرهنگی و تعداد کتابخانه ها گفت: استان اصفهان با حدود 3 میلیون جلد امانت کتاب در سال 97 و 305 باب کتابخانه عمومی، از حیث تعداد کتابخانه و امانت رتبه اول کشور و با دارا بودن 200 هزار نفر عضو فعال و مجموع 600 هزار نفر عضو رتبه دوم کشور از حیث تعداد عضو دارا می باشد.
وی گفت: تمام تلاش و سعی مجموعه کتابخانه های عمومی اصفهان تبدیل کتابخانه ها به مجموعه های فرهنگی جهت برگزاری برنامه های متنوع مرتبط با فرهنگ کتاب و کتابخوانی است و در این راستا این اداره کل با برگزاری حدود 15000 برنامه فرهنگی در سال گذشته، رتبه اول تعداد برگزاری برنامه های فرهنگی در کشور را دارا می باشد.
هلاکویی استراتژی اصلی اداره کل کتابخانه های عمومی اصفهان را در سه حوزه اصلی ایجاد انگیزه برای مطالعه و کتابخوانی، ایجاد دسترسی برای استفاده سهل و آسان از محیط کتابخانه و ایجاد مهارت در مطالعه دانست و افزود: اجرای برنامه ها و طرح های استانی جذب کتاب به عنوان مثال طرح جشنواره  "بحار کتاب، انوار دانایی" باعث کسب رتبه اول کشور در جذب کتاب در سال 98 در کشور گردیده و در راستای ایجاد دسترسی آسان و افزایش تعداد و زیربنای کتابخانه های عمومی 8 باب کتابخانه در سال 98 با حضور مسئولین کشوری و استانی افتتاح شده است.
وی برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی با 75000 شرکت کننده و رشد 150 درصدی نسبت به سال قبل، خرید 7800 قلم تجهیزات کتابخانه ای، الکترونیکی و تجهیزات مربوط به سرمایش و گرمایش، قفسه کتاب و ...، اموال گردانی بیش از 35000 قلم کالا و تجهیزات موجود در کتابخانه های عمومی، استقرار سامانه های حضور و غیاب و ساماندهی به نظم اداری، انجام تعمیرات اساسی و کلی در کتابخانه های عمومی استان، رفع مشکلات سرمایشی و گرمایشی، تهیه اپلیکیشن ساماندهی و گزارش گیری از اسناد مالی، تهیه ، طراحی و اجرای سامانه نظام مدیریت فرآیندها برای اولین بار در کشور در اداره کل کتابخانه های اصفهان، تهیه بروشورهای فرهنگ مطالعه به تعداد حدود 40 بروشور، تهیه نظام شرح شغل و شرایط احراز شغل برای 60 درصد از مسئولیت های موجود در چارت سازمانی اداره کل، تهیه نرم افزار شاخص های مدیریت کتابخانه های عمومی، جذب حدود 358 هزار جلد کتاب از ناشرین، نویسندگان و عموم مردم در سه سال گذشته، اجرای طرح مهربانی در مهر و بهار مهربانی برای کمک به سیل زدگان عزیز و اهدای بیش از 1200 قلم اقلام فرهنگی به آنها، اجرای طرح سراسری اهدای کتاب  "بحار کتاب، انوار دانایی" با جذب حدود 140 هزار جلد کتاب، افتتاح حدود 15 باب کتابخانه عمومی و آمادگی برای افتتاح حدود 10 باب کتابخانه عمومی دیگر، اجرای حدود 38000 برنامه فرهنگی، برگزاری جشنواره ها، همایش ها و برنامه های کشوری، استانی و شهرستانی با حضور شخصیت ها و چهره های برجسته ملی و مذهبی، راه اندازی اینترنت وای فای رایگان در حدود 40 باب کتابخانه عمومی، راه اندازی بخش کودک در کلیه کتابخانه های عمومی استان، برگزاری دوره های متنوع آموزشی نظیر صحت و سلامت، صحافی، جمع خوانی، نقد کتاب و ...، تجهیز حدود 80 باب کتابخانه عمومی به دوربین مدار بسته برای حفظ امنیت و در نهایت انعقاد حدود 40 تفاهم نامه بین سازمانی در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را از اهم اقدامات انجام شده توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان در 3 سال گذشته تا انتهای آبانماه 98 دانست.
وی در خاتمه از امام جمعه اصفهان جهت شرکت در مراسم باشکوه هفته کتاب استان، همراه با تجلیل از مقام شامخ و والای شهید همت و خانواده ایشان، دعوت به عمل آورد.
در ادامه این دیدار آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد با تبریک ماه ربیع الاول، هفته وحدت، ولادت پیامبر مکرم اسلام(ص) و امام صادق (ع) و ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: با ارائه گزارش عملکرد مدیر کل و گزارش های واصله به اینجانب کارها و اقدامات خوب و شایسته ای در باب تجهیزات و منابع کتابخانه ای، اهدای کتاب، اجرای برنامه های فرهنگی و ترویج فرهنگ مطالعه در اصفهان صورت گرفته که قابل تقدیر است.
ایشان افزودند: بهترین دوست برای انسانی که میخواهد رشد و تعالی داشته باشد و از آسیب های مختلف فرهنگی، اجتماعی و ... به دور باشد کتاب است و باید تمام تلاشمان را انجام دهیم تا فضای مجازی و شبکه های اجتماعی جایگزین کتاب نشوند.
امام جمعه اصفهان با اشاره به مهم ترین سفارش و دغدغه مقام معظم رهبری یعنی مطالعه و کتابخوانی گفت: ضمن ارائه کتاب های خوب با محتوای اثر بخش و تاثیر گذار همانند آثار شهید مطهری، باید برای بهبود شرایط جامعه فرهنگ مطالعه را به خصوص در میان بانوان بسط، ترویج و گسترش دهیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این موضوع که صرفا توجه ما و مسئولین امر کتاب و کتابخوانی نباید به افزایش فضای فیزیکی و زیربنایی کتابخانه ها باشد افزود: ارائه کتاب های خوب با محتوای صحیح به مراجعه کنندگان و ارباب رجوع، آموزش استفاده صحیح از کتاب و آموزش اصول مطالعه کتاب باید از مهم ترین برنامه ها در کتابخانه های عمومی باشد.
ایشان با اشاره به این موضوع که در اهمیت کتاب و کتابخوانی همین بس که خداوند در قرآن به کتاب و قلم قسم یاد کرده اند گفت: انشاالله خداوند به همه ما توفیق دهد که اهل مطالعه و کتابخوانی باشیم.
وی در خاتمه ضمن تبریک مجدد به مناسبت هفته کتاب، کتابداران را به تلاش و کوشش در حفظ فیزیکی کتاب ها، اهل مطالعه بودن و اهمیت به موضوع نماز و قرآن سفارش کردند. 

 
 
بيشتر