اخبار برگزیده1398/6/4 دوشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ آیین افتتاح ۷ باب کتابخانه عمومی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اصفهان آیین افتتاح ۷ باب کتابخانه عمومی با حضور دکتر عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور مسئولین استانی، اهالی فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه در سالن استاد فرشچیان اصفهان برگزار شد.

IMG_7996.jpg

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان، آیین افتتاح همزمان ۷ باب کتابخانه عمومی در سطح استان اصفهان روز دوشنبه، با حضور دکتر عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ اسماعیل شفاعی، معاونت اداری و مالی نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علی غیاثی، مدیرکل امور هماهنگی استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علی اصغر سیدآبادی، مشاور وزیر در امور برنامه ریزی؛ مرتضی کاظمی، مشاور وزیر در امور اقتصاد فرهنگ و هنر؛ دکتر عباس رضایی، استاندار اصفهان؛ حیدر قاسمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان؛ امیر هلاکویی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی اصفهان؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمد علی انصاری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی، رئیس ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور؛ مجتبی راعی، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان نجف آباد؛ علی ساعدی، فرماندار شهرستان فلاورجان؛ خدامراد صالحی، فرماندار شهرستان لنجان؛ بهروز مهدلو، مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان؛ شهرداران، مدیران کل و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در تالار استاد فرشچیان اصفهان برگزار شد.

باید بتوانیم از کتابخانه ها در جهت رفع آسیب های اجتماعی بهره بگیریم

سید عباس صالحی امروز (دوشنبه) در آئین افتتاح و بهره برداری از طرح ها و پروژه های فرهنگی استان اصفهان در تالار فرشچیان اظهار کرد: اگر جوهر زندگی فردی اجتماعی را در ابعاد مختلف بررسی کنیم، به فلسفه زندگی و هنر می‌رسیم که در این موضوع استان اصفهان سرشار از روح زندگی و لبریز از هنر در دوره های مختلف تاریخ بوده است. 

وی با تاکید بر اینکه حیات روحی در این استان محدود به دوره ای کوتاه نیست، خاطرنشان کرد:  در سده‌های مختلف، اصفهان در تمام ابعاد چهارگانه همزمان و همراه، حرکت کرده است. در اصفهان شاهد روح فردی و اجتماعی هستیم که علم، فلسفه، هنر و دین را باهم و همزمان داشته است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه زیرساخت ها و فضاهای فرهنگی در محیط های جمعی را عامل توسعه دانست و گفت: جمعیت شهری به سرعت در حال افزایش است، به گونه ای که اکنون، ۷۴ درصد جمعیت شهری داریم که باید همگام با این تغییر سرعت، حرکت کنیم. 

صالحی تاکید کرد: در حوزه فضاهای سبز در کشور اتفاقات راضی کننده ای رخ داده است، اما هنوز کافی نیست و تا رسیدن به سطح ایده آل فاصله داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از افتتاح ۵۳ کتابخانه در سال گذشته و ۴۰ کتابخانه جدید در سطح کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر، ۳ هزار و ۴۴۵ کتابخانه عمومی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ باب در طول فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم ساخته شده است.

به گفته صالحی کتابخانه ها باید به باشگاه های فرهنگی چند منظوره و محیطی برای پرورش جوانان و نوجوانان تبدیل شوند و از سویی دیگر، باید بتوانیم از کتابخانه ها در خدمت رفع آسیب های اجتماعی بهره بگیریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه زیرساخت های حوزه فرهنگ و هنر را ضروری دانست و گفت: باید زیرساخت های ناحیه فرهنگی، هنری و دینی تقویت شود و باید از فضاهای فرهنگی استفاده بهینه و خلاقانه داشته باشیم.

توسعه دیپلماسی فرهنگی با جهان در دستور کار است

صالحی با بیان اینکه یکی از رویکردهای اصلی در دولت تدبیر و امید دیپلماسی فرهنگی است، خاطرنشان کرد: توسعه دیپلماسی فرهنگی با دیگر کشورها در دستور کار است و دیپلماسی فرهنگی حتی می تواند قدرتمند تر از دیپلماسی رسمی کشور در جامعه بین الملل نقش داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم دستیابی به استانداردها در زیرساخت های فرهنگی اشاره کرد و گفت: اماکن فرهنگی و هنری نیازمندند که استانداردها و کیفیت‌های لازم را داشته باشند تا کارکرد چندگانه و موثر خود را به خوبی ایفا کنند.

وی با بیان اینکه اصفهان سهم قابل توجهی در دیپلماسی فرهنگی و هنری دارد، تصریح کرد: شخصیت های بسیار برجسته ای در ادوار مختلف از اصفهان برخاسته اند و اصفهان با نام ایران در مراودات فرهنگی و هنری در عرصه جهانی تداعی می‌شود.

اصفهان می تواند کاروان سالار دیپلماسی فرهنگی در کشور باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: از پرچمداران و فعالان فرهنگی و هنری این استان می خواهیم بیش از گذشته کشور را در دیپلماسی فرهنگی یاری کنند.

وی همچنین اصفهان را کاروان سالار و طلیعه دار فرهنگی و هنری در زمینه دیپلماسی فرهنگی دانست و گفت: به کمک استان‌هایی مانند اصفهان می‌توانیم از انزوایی که دشمنان می‌خواهند بر ما روا دارند بیرون رویم.

صالحی در خاتمه افزود: تداوم نظام اقتضا می کند سرمایه گذاری بیشتری بر مراودات فرهنگی با بیرون داشته باشیم و اصفهان در این میان نقش برجسته ای دارد. اصفهان می تواند در فضاهای فرهنگی به شاخص های جهانی نزدیک شود و تابلوی ایران در مراودات فرهنگی باشد .

کتابخانه‌ها باید به مراکز فرهنگی تبدیل شوند

در ادامه این آئین، اسماعیل شفاعی در مراسم افتتاح و بهره برداری از طرح‌ها و پروژه‌های فرهنگی استان اصفهان گفت: کتابخانه‌ها باید به پر مراجعه ترین نهادهای اجتماعی تبدیل شوند و به این منظور باید خدمات مختلف فرهنگی با کارکردهای گوناگون در آنها انجام شود.

وی ادامه داد: برای افزایش کتابخانه های عمومی و توسعه آنها نیازمند مشارکت هر چه بیشتر خیران هستیم؛ خیران در کنار مدرسه‌سازی ساخت کتابخانه‌ها را نیز به طور ویژه در برنامه‌های خود قرار دهند زیرا کتابخانه‌ها پایگاه‌های مناسب برای آموزش علم و تربیت نسل جوان است.

شفاعی خاطرنشان کرد: استمرار یادگیری دانش آموزان در کتابخانه‌ها نیز باید به طور جدی دنبال شود و بی‌شک برآورد ارزش معنوی، فرهنگی ساخت کتابخانه‌ها بسیار بیشتر از اعداد مالی و مادی آن است.

وی در ادامه گفت: همزمان با هفته دولت هفت کتابخانه عمومی در استان اصفهان و در شهرستان های اصفهان، نجف آباد، فلاورجان، خمینی شهر و لنجان بهره برداری شده است و این مجموعه قادر خواهند بود ۱۵۰ هزار نفر از ساکنان را پوشش دهند.

معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خاطرنشان کرد: کتابخانه‌های یاد شده به طور عمده با مشارکت خیران و با سرمایه گذاری ۷،۵ میلیارد تومان به مساحت سه هزار و ۴۵۸ مترمربع افتتاح شده است.

شفاعی اضافه کرد: در استان اصفهان ۳۰۰ باب کتابخانه عمومی وجود دارد که ۱۸۶ مورد نهادی، ۱۱۰ باب مشارکتی و چهار کتابخانه مستقل هستند.

کتاب و کتابخوانی یکی از مهم ترین ارکان فرهنگی کشور است

در خاتمه این آیین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و نیز هفته دولت و تبریک روز کارمند، با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی و رونق این موضوع در اصفهان یادآور شد: کتاب و کتابخوانی یکی از مهم ترین ارکان فرهنگی کشور است و به خواست خدا و کمک خیرین امروز و در این آیین هفت باب کتابخانه در سطح استان اصفهان به بهره‌برداری رسید.

در این مراسم همچنین پوستر کنگره بازخوانی اندیشه‌های نورانی امیرالمومنین (ع) به همراه پوستر حاوی تصاویر هفت کتابخانه یاد شده و پوستر ساختمان جدید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری اصفهان رونمایی شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز (دوشنبه) به مناسبت هفته دولت و به منظور افتتاح هفت کتابخانه عمومی در شهرستان‌های اصفهان و افتتاح ساختمان جدید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان به اصفهان سفر کرد.
 


 


 


 


 

بيشتر