اخبار برگزیده


1398/5/23 چهارشنبه اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی؛ برگزاری آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در اصفهان آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور مسئولین شهرستان، برگزیدگان جشنواره، اهالی فرهنگ و هنر و علاقه مندان به کتاب وکتابخوانی در شهرستان اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی اصفهان، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان اصفهان روز چهار شنبه ۲۳ مرداد ماه با حضور امیر هلاکویی، سرپرست کتابخانه های عمومی استان؛ حسین سیستانی، فرماندار اصفهان؛ مرضیه فرشاد، مدیرکل بهزیستی استان؛ آرش محمد حسینیان، معاونت فرهنگی کمیته امداد امام خمینی (ره)؛ حسین رحمتی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان اصفهان؛ روسای اداره کتابخانه های شهرستان های شهرضا، نطنز، شاهین شهر، خوانسار، فلاورجان، نجف آباد، فریدونشهر، نایین، جمعی از مسئولان، اصحاب رسانه، کتابداران و برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سالن نگارستان امام خمینی (ره) اصفهان برگزار شد.

در این مراسم امیر هلاکویی، سرپرست کتابخانه های عمومی استان ضمن اشاره به جشنواره کتابخوانی رضوی و روند برگزاری آن در سطح استان از کلیه حاضرین جهت حضور در این محفل فرهنگی تشکر کرد و گفت: نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با سه هدف عمده ۱. شناسایی آثار فاخر مرتبط با سیره اهل بیت علیهم السلام خصوصا امام رئوف امام رضا (ع) تحت ۱۲ عنوان اثر منتخب در سه گروه سنی کودک و نوجوان، جوان و بزرگسال، ۲. رشد، بسط و گسترش فرهنگ و سیره اهل بیت علیهم السلام به ویژه امام رضا (ع)، امام جواد (ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمد ابن موسی شاه چراغ و ۳. بسط و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی از طریق آثار مرتبط با امام رضا (ع) در سطح کشور و استان اصفهان آغاز شد.

وی ضمن اشاره به افزایش چشمگیر شرکت کنندگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کل کشور گفت: امسال حدود یک میلیون چهارصد هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند.

هلاکویی افزود: با مقایسه آمار شرکت کنندگان جشنواره رضوی در ادوار گذشته و امسال شاهد رشد چشمگیر ۱۵۰ درصدی شرکت کنندگان در استان اصفهان بودیم. همچنین تعداد شرکت کنندگان جشنواره امسال حدود ۷۵ هزار نفر در استان اصفهان بوده که از این حیث یکی از استان های شاخص در کشور می باشیم. 

دبیر استانی نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در اصفهان ادامه داد: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در استان اصفهان و این سطح از شرکت کننده در این جشنواره حاصل تلاش شبانه روزی و چندین ماهه پرسنل ستاد، روسای ادارات شهرستان و کلیه کتابداران کتابخانه های عمومی استان بوده است.

سرپرست کتابخانه های عمومی اصفهان شرکت ۴۵ هزار نفری در بخش الکترونیک جشنواره کتابخوانی رضوی اصفهان با رشد حدود ۱۵ برابری نسبت به سال گذشته، اضافه شدن بخش پویش کتابخوان در حوزه کودک و نوجوان و شرکت حدود ۵۵۰۰ نفر در این بخش، شرکت همه کتابخانه های نهادی و مشارکتی در این جشنواره و مشارکت ۹۵ دستگاه اجرایی در جشنواره کتابخوانی رضوی را از مهم ترین نکات این جشنواره دانست.

در ادامه این مراسم حسین سیستانی؛ فرماندار اصفهان، ضمن تشکر از اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان و پرسنل آن به خاطر برگزاری این جشنواره در سطح استان به عنوان یک دستگاه تماما فرهنگی اظهار داشت: در طول تاریخ یکی از مهم ترین عواملی که به عنوان محور توسعه مطرح بوده کتاب و کتابخوانی بوده است و شاخص این مطلب کتاب است.

سیستانی ضمن بیان این مطلب که باید تلاش کنیم کتاب و کتابخوانی در خانواده ها نهادینه گردد گفت: کتاب و کتابخوانی از مولفه های اصلی افزایش سطح فرهنگ و آگاهی مردم است و در دین مبین اسلام تحت عناوین مختلف و به کررات به آن اشاره شده است که این نشان دهنده اهمیت مطالعه، کتاب و کتابخوانیست.

وی ادامه داد: در کشورهای جهان سوم وضعیت کتاب و کتابخوانی زیاد خوب نیست و تمامی مردم، مسئولین و دستگاه ها باید جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تلاش، کوشش و همت خود را به کار ببندند.

فرماندار اصفهان در خاتمه گفت: نهادها و دستگاه های مختلفی وظیفه افزایش آگاهی و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در جامعه به عهده دارند اما نهاد کتابخانه های عمومی کشور و وزارت آموزش و پرورش از اصلی ترین دستگاه های کشور در انجام این وظیفه خطیر فرهنگی هستند.

شعرخوانی محمد حسین ملکیان، تقدیر از خانواده شهید مهدی جمشیدی، پخش کلیپ صلوات خاصه امام رضا (ع) و ... از بخش های دیگر این مراسم بودند.

گفتنی است، در این جشنواره از ۱۴۳ برگزیده تجلیل شد که ۱۸ نفر از آنان برگزیدگان دستگاه های اجرایی استان بودند.

بيشتر