اخبار برگزیده
شعر دفاع مقدس
1397/4/6 چهارشنبه دبیر کنگره شعر کتاب دفاع مقدس مطرح کرد؛ مشارکت ۷۰۰ اثر در دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس/ استقبال گسترده بانوان شاعر از کنگره دبیر دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با اشاره به رویکر این کنگره در پرداختن به نقش بانوان در عرصه دفاع مقدس، گفت: حدود ۶۵۰ اثر در روند داوری دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس قرار گرفت که بیش از ۵۰ درصد آن به آثار بانوان شاعر اختصاص دارد.

ه گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم اختتامیه دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس و تجلیل از برگزیدگان این کنگره، لحظاتی پیش با حضور با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمدعلی مجاهدی، رضا اسماعیلی، مصطفی محدثی خراسانی، جمعی از فعالان ادبی حوزه دفاع مقدس، مدیران فرهنگی و خانواده ایثارگران، در باغ کتاب تهران آغاز شد.  

در ابتدای این مراسم جواد محمدزمانی، دبیر کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با اشاره به روند برگزاری این کنگره عنوان کرد: خدارا شکر می‌کنم که بار دیگر این افتخار را داشتیم که بار دیگر در عرصه شهدا و ایثارگران خدمتگزار باشیم و یاد و خاطره شهدا و ایثارگران را گرامی بداریم. چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی و سی سال از پایان جنگ تحمیلی گذشت،  اما هنوز یاد و خاطره شهدا و همچنین آثار دفاع مقدس زنده است و چنین محافلی به برکت خون شهدا جاری و ساری است.

وی با اشاره به ارائه آثاری فاخر در اولین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس در سال گذشته، یادآور شد: پیش از برگزاری این کنگره گزارشی از روند برگزاری آن خدمت مقام معظم رهبری ارائه دادم که ایشان فرمودند «کارهایی از این دست باید بیشتر شود؛ اینکه آثاری فاخر در اختیار شاعران قرار گیرد تا آنها بر مینای این آثار اشعاری فاخر سروده شوند.»

محمدزمانی افزود: دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با موضوع نقش بانوان در پاسداشت دفاع مقدس و با محوریت ۳ کتاب «دختر شینا» خاطرات خاطرات قدم‌خیر محمدی کنعان از جنگ ایران و عراق، «گلستان یازدهم» خاطرات زهرا پناهی‌روا، همسر سردار شهید علی چیت‌سازیان و «راز درخت کاج» داستانی برگرفته از گفت‌وگو با مادر شهیده زینب کمایی، برگزار شد که خوشبختانه با مشارکت فراوان شاعران کشور همراه بود.

دبیر دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس تصریح کرد: بسیاری از برگزیدگان این کنگره افرادی بودند که در زمان دفاع مقدس یا نوجوان بودند و یا هنوز چشم به جهان نگشوده بودند، اما اشعار سروده شده توسط آنها بق قدری تأثیرگذار بود که وقتی با یکی از رزمندگان دفاع مقدس درباره این اشعار صحبت می‌کردم، اظهار می‌کرد که برخی از این اشعار به قدری تأثیرگزار است که گویی شاعر در صحنه جنگ حضور داشته است.

وی با اشاره به ارسال ۷۰۰ اثر به دبیرخانه دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، درباره مهم‌ترین ویژگی‌های این کنگره گفت: شرکت فراگیر بانوان شاعر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های برگزاری این کنگره بود؛ به طوری که حدود نیمی از ۷۰۰ اثر ارسالی به دبیرخانه کنگره،  سروده بانوان شاعر بوده است که این موضوع در هیچ کنگره‌ای سابقه نداشته است. البته موضوع این کنگره در پرداختن به نقش بانوان در دفاع مقدس در این مشارکت نیز موثر بوده است. امید که حاصل این تلاش جمعی، در درگاه لطف الهی مورد قبول قرار گیرد و در مسیر حفظ و ترویج نام، یاد شهیدان و جلوه ایثارگری خانواده‌های شهدا، به‌ویژه بانوان قهرمان دفاع مقدس، مؤثر افتد.

محمدزمانی وفادار بودن به متن را دیگر ویژگی قابل توجه‌ آثار ارسال شده به این کنگره عنوان کرد و گفت: این موضوع به خصوص در حوزه اشعار کلاسیک بسیار مشهود بود و آثار ارائه شده در سبک کلاسیک ارتباط تنگاتنگی با داستان، اشخاص و مضامین متون ارائه شده داشتند.

بيشتر