فهرست

شهرستان نطنز

به مناسبت روز جهاني صنايع دستي؛ گفتگوي ويژه با هنرمند و چهره ماندگار هنر سراميك سنتي نطنز ويژه برنامه گفتگو با هنرمند و چهره ماندگار هنر سراميك نطنز در فضاي مجازي برگزار شد.
  به گزارش روابط عمومي اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان نطنز، به مناسبت روز جهاني صنايع‌دستي، گفتگوي ويژه با هنرمند و چهره ماندگار هنر سراميك سنتي شهرستان نطنز برگزار شد.
در اين برنامه عباس عبادي، استاد هنر سراميك سنتي شهرستان نطنز با تبريك روز جهاني صنايع‌دستي، تاريخچه و شرح مختصري از مراحل كار ساخت سراميك را بيان داشت.
وي از علاقه زیاد خود به مطالعه كتاب و كتابخواني سخن گفت و خاطرنشان کرد: تمام افتخارش این است که از اعضاي فعال و بسيار قديمي كتابخانه عمومي نطنز است.
 عبادي، ضمن تشويق عموم مردم براي عضويت و استفاده از كتابخانه به منظور افزايش دانش و آگاهي، منابع كتابخانه عمومي نطنز را بسيار غني دانست.
در ادامه اشعاري از حكيم عمر خيام را براي علاقه‌مندان خواند و در پايان اين گفتگو بازديد مجازي از كارگاه صنايع دستي عبادي صورت گرفت.
گفتنی است نطنز شش هزار سال قدمت سفالگری دارد و قرن‌ها زادگاه سفالیه سازی با لعابهای فیروزه‌ ای آسمان نقش پروازی سیاه زیرلعابی و جلاکاری و شاید مینایی سده های میانه بوده است و چیره دست ترین کاشی سازان را برای اصفهان صفوی پرورش داده است. تا چند دهه پیش بیش از سی کارگاه پررونق کوچک و بزرگ در نطنز وجود داشت و یکی از مراکز ساخت و صدور انواع قطعات سرامیکی بوده است اما امروز تنها یک کارگاه از سلسله سرامیک سازان سنتی در آن باقی است که آن هم کارگاه عبادی می باشد.