فهرست

يادداشت و پيام

پیام رییس شورای اسلامی شهرستان شاهین‌شهر و میمه به مناسبت بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان، علی صالحی، رییس شورای اسلامی شهرستان شهرستان شاهین‌شهر و میمه و عضو انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان، ضمن تهنیت و تبریک بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوان، سپاسداری از مقام کتابدار و ارج نهادن به زحمات ایشان، پیامی را صادر کردند. متن پیام بدین شرح است:

«براى يك ملت، خسارتى بزرگ است كه افراد آن، با كتاب سر و كارى نداشته باشد»
(مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای مدظله العالی)
بسم الله الرحمن الرحیم
به دانش گرای و بدو شو  بلند                                           چو خواهی که از بد نیابی گزند  
 
کتاب، غذای روح است و روح از کتاب زنده است. کتاب، یار مهربانی است که در همه احوال، با انسان می ماند و یاریگر او در تمامی مراحل زندگانی است.  اهمیت کتاب و کتابخوانی و مقدس بودن کتاب در اسلام تا اندازه‌ای است که خداوند متعال به قلم و آنچه می نویسد قسم یاد می‌کند. (ن والقلم و مایسطرون- نون سوگند به قلم و آنچه می ‏نويسند) در کتاب آسمانی قرآن کریم، احادیث، روایات، گفتار بزرگان و حتی در ادیان دیگر بر نقش پر اهمیت و تاثیرگذار کتاب و کتابخوانی در رشد و تعالی فکری، فردی و اجتماعی بشر توصیه و تاکید فراوان شده است. مطالعه و کتابخوانی، انسان را از خود با خبر می‌کند و راه درست زندگی کردن را به او می‌آموزد. کتاب در تمامی دوره‌ها و زمان‌ها یاریگر انسان بوده است، تا بشر با اندیشه‌های مترقی در مسیر صحیح زندگی گام بر دارد.  اندیشه‌های درست را می توان از درون یک کتاب استخراج و آن را به عنوان یک الگوی  پیش برنده، سالم و صحیح در زندگی، قرار داد. دلیل بیگانگی افراد با کتاب و کتابخوانی را باید در  اصالت، ریشه و هویت افراد جستجو کرد و نقش خانواده و جامعه در این امر بسیار پر اهمیت است. یکی از عواملی که باعث شده است انسان کمتر در راه کتاب و مطالعه گام بردارد، شبکه‌های مجازی است که جایگاه کتاب و مطالعه را تنزل داده و به تدریج جامعه را از روش‌های مطالعه کتاب، دور کرده است. متأسفانه با گسترش شبکه های مجازی، کتاب به حاشیه رفته است. با فرهنگ سازی، آسیب شناسی و حمایت اصولی باید آثار مخرب فضای مجازی را کاهش داد و کتاب را به سبد نیازهای اساسی خانواده ها برگرداند.
در پایان هفته کتاب و کتابخوانی را به کتابداران و کلیه دست اندرکاران حوزه کتاب و کتابخوانی تبریک گفته و موفقیت روزافزون برای ایشان در امر ترویج کتاب و کتابخوانی از درگاه خداوند متعال مسئلت می دارم.
علی صالحی
ریاست شورای اسلامی شهر شهرستان شاهینشهر و میمه
عضو انجمن کتابخانه های عمومی استان اصفهان