فهرست

شهرستان فلاورجان

به همت کتابخانه عمومی آیت الله شریعت؛ برگزاری نشست کتاب‌خوان ویژه روز ملی سینما به مناسبت روز ملی سینما نشست کتاب‌خوان تخصصی به میزبانی کتابخانه عمومی آیت‌الله شریعت شهرستان فلاورجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فلاورجان، به مناسبت روز ملی سینما، نشست کتاب‌خوان به میزبانی کتابخانه عمومی آیت‌الله شریعت  شهرستان فلاورجان در پلتفرم اسکای روم برگزار شد.

در این نشست 4 عنوان کتاب معرفی شد.

شهیده مرادی،  مسئول کتابخانه فجر قهدریجان چکیده‌ای از تاریخچه سینما را بیان کرد: مظفرالدین شاه در فروردین سال ۱۲۷۹ از تهران به مقصد اروپا حرکت کرد و در این سفر با سینما آشنا شد، شاه روز یکشنبه هفدهم تیر ۱۲۷۹ به اتفاق میرزا ابراهیم خان عکاس باشی به تماشای سینما توگراف و لانترن ماژیک رفت و به این ترتیب بانی ورود نخستین دوربین فیلمبرداری و نمایش فیلم، مظفرالدین شاه است و نخستین فیلمبردار ایرانی ابراهیم خان عکاس باشی محسوب می شود. در سال ۱۳۷۹ در چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران و همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران بود که ۲۱ شهریور ماه به عنوان روز ملی سینما شناخته شد.

وی در معرفی کتاب «سینمای دینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی» نوشته علی اصغر کشانی گفت: در این کتاب سعی شده است تا ضمن ارائه قالبی نظری برای مقوله سینمای دینی به بررسی نمونه آثار سینمای دینی پس از انقلاب اسلامی نیز پرداخته شود. پژوهش حاضر تلاش می‌کند با منطبق ساختن نگاه دینی با الگوی سینمایی و همگامی تفکر هنر ، فرم و خاستگاه‌های هردو مقوله، به زوایای پنهان مولفه‌ای به نام سینمای دینی نیز بنگرد.

زهرا وکیلی، کتابدار کتابخانه فاضل پیر بکران به معرفی کتاب «سیاه بازی از نگاه یک سیاه باز» نوشته جواد انصافی پرداخت. وکیلی گفت: در این کتاب ابتدا به بیان شخصیت سیاه می پردازد. سیاه خود روایتی از همه چیز با زبان عریان است و از هر حرف و موضوعی معنی خارج از توقع می‌سازد. در سیاه بازی از رنگ سیاه استفاده می‌شود چرا که بالاتر از سیاهی رنگی نیست و  شکل دلخواه و حال مورد نظر توسط حرکات چشم نشان داده می‌شود.

سمیه فتاحیان، مسئول کتابخانه المهدی جولرستان به معرفی کتاب «سینمای سلطه» نوشته مجید صفا تاج پرداخت.

فتاحیان گفت: این کتاب با پژوهشی درباره نفوذ صهیونیسم در سینمای جهان و نشانه شناسی رد پای آن در هالیوود گردآوری شده است. صهیونیستها از سینما به عنوان ابزاری پیشرفته برای تاثیرگذاری بر ذهن و فکر مردم برای تشکیل حکومت جهانی و سیطره کامل بر دیگر ملت‌ها استفاده می‌کنند. صفا تاج هالیوود را به عنوان یکی از ابزارهای دولت آمریکا و صهیونیسم جهانی بر می‌شمرد.

سید کمال محمدی، عضو کتابخانه آیت‌الله شریعت به معرفی کتاب «چگونه کارگردانی کنیم» نوشته دانیل آریخن پرداخت.

محمدی بیان کرد: در این کتاب نویسنده کوشیده تا هر آنچه یک فیلم ساز مبتدی برای ساختن یک فیلم مطلوب نیاز دارد را به او آموزش دهد .از مفاهیم انتزاعی مانند زبان فیلم به مثابه یک نظام ارتباط بصری شروع می‌کند و تا توضیح زوایای دوربین،تدوین و اهمیت حرکت در سینما می پردازد.

کلمات کليدي
نشست کتاب‌خوان, معرفی کتاب, فلاورجان, روز سینما, گرامی‌داشت روز سینما